$5 Dinner Challenge is on!

If you have not checked out the $5 Dinner blog you owe it to yourself and your wallet to do it now.  Erin Chase has so many great ideas on how to feed a family of 4 for $5 a meal. Yes you read that right.  Feed a family of 4 for $5 a meal.   Well I don’t know about you but I’m spending way more than that.  She even cooks gluten free and casein free. You can also find in the news.  Click here to view her 3 segments on Fox News, they’re really great.  Such composure even after Pauly Shore the comedian joins in.

Right now she has challenged us to share our $5 meals on Mondays.  Well I have not actually cost out my Mexican Casserole but it has to be close.  Maybe she can figure it out for us.  I used leftover cooked turkey so I figure that was already counted on a previous meal.  The refried beans are $1.49 a can and the tortillas were $3.47 for a package of 12 but I only used 3.  The salsa was $4.49 for the whole jar but I only used half and the vegan cheese that I used 1 slice from was $3.99 for 8 slices.  I use the Galaxy Nutritional Brand which has a coupon for $1 off.  Yeah coupons!  Print it out so you can lower your grocery bill.

So what about you?  Can you make your dinners for $5?  Do you know how much you are spending on your meals?  These days it pays to know, literally.  Check out $5 Dinners and see what’s on the menu.

3 Responses to $5 Dinner Challenge is on!

  1. De in D.C. December 8, 2008 at 10:09 pm #

    I'm sure our dinner tonight counted. Lentils and rice, $3.75 for the bag of lentils, though I only used half. $9 or so for the big bag of rice, of which I used 4 cups (so maybe $1 worth). Half an onion, 1/3 head of garlic, 1/2 stick of butter, Qt. of boxed vegetable stock (usually use my own, but was out), can of tomatoes, 2 cups pumpkin puree from the garden, and a buttload of spices, but I buy whole in bulk and grind my own, so probably less than $.25 worth. I'm guesstimating the total to be around $5.75, but we are seriously getting 3 meals out of what I made plus leftovers for lunches. If I'd had any homemade veggie stock, that'd knock the price by about $1.75 since I make stock by saving and freezing veggie scraps (peelings, ends, etc).

  2. Diane Eblin December 9, 2008 at 4:16 am #

    De in D.C. That sounds like a great meal. I'll have to give that one a try. I hope you had fun calculating how much money you are saving by using all of your food and making it from scraps. Way to go!

  3. dissertation December 11, 2008 at 12:06 am #

    Blogs are good for every one where we get lots of information for any topics nice job keep it up !!!
    __________________________ http://www.dissertation-help.co.uk/

Leave a Reply